AUDIS BUS s.r.o.
Soukenická 242
Rychnov nad Kněžnou
Telefon: 494 533 737
Email:

CykloTRASY

Logo CykloTRASY Orlických hor

Výjímečnost tohto projektu spočívá v tom, že námi navržené trasy nekopírují bezhlavě již zavedené cykloturistické cesty. Namísto toho vás vedou z vrcholků Orlických hor tak, abyste během dne měli možnost poznat co nejvíce z jejich krás.

 

Křižovatka středověku

Křižovatka středověku, anotace cyklotrasy30 km, nenáročná až středně náročná, start: Šerlich. Svou délkou ani profilem patří k těm méně náročným. Je tedy případně vhodná i pro rodiny s dětmi. Právě ty budou jistě uneseny návštěvou středověkého skanzenu VILLA NOVA, který je věrnou kopií české vesnice z 12.-14. století.    I místo pro jeho vybudování (lesík za obcí Uhřínov) bylo zvoleno podle představy středověkých osadníků o nejpříhodnějším místě ke stavbě vesnice.

Výletním tempem

Cyklotrasa Výletním tempem, obrázek anotace35 km, nenáročná, start: Mezivrší. Svou délkou i výškovým profilem patří tato trasa skutečně do kategorie výletních. Chcete-li tedy prožít pohodový den v Orlických horách, ale nemáte zájem o četné výjezdy na hřebeny (i když stoupání se úplně nevyhnete), vydejte se z Mezivrší do Zdobnice - po překonání většího převýšení už budete jen sjíždět po místní nefrekventované komunikaci. Cestou určitě navštivte bohaté naleziště vzácných druhů rostlin i živočichů - rašeliniště Kačerov.

Přes údolí

Přes Údolí, anotace cyklotrasy35 km, nenáročná, start: Šerlich. Svým nenáročným, jednoduchým profilem a mapovým zákresem osloví tato trasa především rekreační nebo začínající cyklisty. Z Jiráskovy cesty se po modré značce dostanete do obce Luisino Údolí - bývalé dřevorubecké osady. V letech 1845 - 1911 zde byly provozovány sklářské hutě. Žádná z budov hutí se bohužel nedochovala

S kopcem v zádech

38 km, středně náročná, start: Šerlich. Začněte Váš výlet na hřebenech Orlických hor. Poznejte krásu přírodních rešelinišť Jelení lázně, Pěticestí a Pod Zakletým. Během dne si půl na půl užijete lesních a asfaltových cest. Na trase Vás čeká úměrný počet výstůpů. Spíše počítejte ale s tím, že pojedete s kopcem v zádech. Svou délkou je trasa vhodná pro středně zdatné cyklisty.

Ochutnávka Jiráskovy cesty

Ochutnávka Jiráskovi cesty, anotace45km, středně náročná, start: Šerlich, parkovištěNaučná zteska Jiráskova cesta je hlavní hřebenovou cestou Orlických hor. Její vyznačení bylo dokončeno v roce 1921. V témže roce se na hotové dílo přijel podívat i sám Alois Jirásek. Jiráskova cesta začíná v Broumově, prochází Náchodem, Vrchmezím, Suchým vrchem, Jablonným nad Orlicí a končí až u Litomyšle. Její délka činní necelých 170 km. Pojďe s námi "ochutnat" alepoň kousek z pocty slavnému spisovateli.

Neratovské louky

Neratovské louky, obrázek anotace56 km, středně náročná, start: Šerlich. Ze startovního místa na Šerlichu vyjedete po silnici. A vlastně na ní zůstanete i většinu času stráveného na trase. Ale nebojte se, že byste byli ošizeni o krásy Orlických hor. Rozlehlé Neratovské louky táhnoucí se podél státní hranice s Polskem Vás jistě zaujmou a pohladí na duši. Možná natolik, že se na cestu, ze které to máte do Polska jen krůček, budete chtít vrátit. Nebo s námi rovnou pojeďte do Polska a prožijte svou Polskou odyseu.

Zemskou branou

Cyklotrasa Zemskou branou, obrázek anotace61 km, náročná, start: Mezivrší. Jen na Vás bude, zda svůj výlet začnete vystoupáním do přírodní rezervace Komáří vrch, nebo zda se přímo pustíte do ukrajování kilometrů dělících Vás od Zemské brány - krajinářsky vysoce hodnotného uzemí s jedinečně modelovaným reliéfem. Tak či tak, do průlomového údolí Divoké Orlice od hranice s Polskem dojete po průjezdu Neratovskými loukami dobře naladěni. Zbytek dne strávíte na silnici, stejně jako lesních cestách. Nudit se nebudete.

Přes Prázovu boudu

Přes prázovu boudu63 km, náročná, start: Mezivší. Plánujete strávit den v Orlických horách? Jedním z míst s bohatou historií, která sahá až do 70. let 19. století je Prázova bouda. Na trase neminete oblíbený vrchol rozhlednu na Velké Deštné, Šerlich s Masarykovou chatou ani krásný výhled na hřebeny Orlických hor nedaleko obce Lomy.

Polská odysea

Obrázek anotace cyklotrasy Polská odysea68 km, náročná, start: Torfowisko, PL. Začněte svou jízdu výstoupáním na přírodní rašeliniště na polské straně Orlických hor. Czarne bagno s nově opravenou rozhlednou, která Vás jistě uchvátí. Podél státní hranice projeďte až do Bartošovic v OH. Na Zemské bráně se nechte ukonejšit bublavým tokem řeky Orlice. Taktéž případné prohlídky pevnosti  Hanička jistě nebudete litovat. Jste-li zdatnějším cyklistou neváhejte a prožijte s námi svou odyseu.

TisknoutVyrobila ebrana.cz  | Provozováno na redakčním systému Webarchitect